UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
AKTUALNOŚCI O KONKURSIE REGULAMIN PLAN DZIAŁAŃ TERMINARZ NAGRODY MATERIAŁY WYNIKI FAQ KONTAKT

kdsf
Kalkulator ten pozwala na dobranie systemu fotowoltaicznego do określonego zapotrzebowania energetycznego. Przyjęte zostało robocze założenie, że dobierany system odpowiada 100% wyliczonego wcześniej zapotrzebowania energetycznego.


WYLICZENIE MOCY SYSTEMU PV

WYLICZENIE ILOŚCI MODUŁÓW
SYSTEMU PV

DOPASOWANIE ILOŚCI MODUŁÓW
PV DO POWIERZCHNI DACHU
W celu obliczenia mocy systemu fotowoltaicznego należy podzielić iloczyn zapotrzebowania energetycznego budynku i stałej STC natężenia promieniowania przez współczynniki określające nasłonecznienie, wydajność systemu oraz uwzględniające kąt nachylenia dachu i azymut systemu PV.
 
WZÓR
Mm = Erz x G(STC)
N x wk x ww
gdzie:
Mm - moc systemu fotowoltaicznego [kW] (moc systemu zapewniająca w 100% zapotrzebowanie energetyczne budynku)
Erz - roczne zapotrzebowanie energetyczne obiektu [kWh] - wartość wyliczona w Kalkulatorze zapotrzebowania energetycznego budynku
G (STC) - natężenie promieniowania słonecznego w warunkach STC (1 000 W/m2) = (1 kW/m2)
N - nasłonecznienie w danej lokalizacji na powierzchnię horyzontalną [kWh/m2] - wartość odczytana z mapy nasłonecznienia Polski - "zobacz mapę"
wk - współczynnik korekcyjny, uwzględniający kąt nachylenia i azymut systemu PV - wartość odczytana z Tabeli "zobacz tabelę", "zobacz wytyczne"
ww - współczynnik wydajności 82% - poziom wszystkich strat
"zobacz przykład", "zobacz wytyczne projektu"

PARTNERZY I PATRONI 

 

PARTNERZY:

 

 

PATRONI HONOROWI: