UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie.
Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
AKTUALNOŚCI O KONKURSIE REGULAMIN PLAN DZIAŁAŃ TERMINARZ NAGRODY MATERIAŁY WYNIKI FAQ KONTAKT

kzeed
Kalkulator zużycia energii elektrycznej pomoże oszacować średnie zużycie energii budynku. Aby uzyskać sumaryczny wynik należy przeanalizować wszystkie pomieszczenia.

Pomieszczenia wybierane są poprzez zaznaczenie na rysunku budynku, lub w okienku z nazwą pomieszczenia na pasku pod rysunkiem. Pozostają zaznaczone podczas analizowania danego pomieszczenia. 

Po wybraniu pomieszczenia pojawia się tabelka, w której wymienione są urządzenia charakterystyczne dla danego rodzaju pomieszczenia. 

Aby obliczyć zużycie energii przez dane urządzenie należy wpisać czas jego dobowego użytkowania. Inne dane, jak średnia moc urządzenia tego typu i ilość urządzeń w pomieszczeniu, wpisane są domyślnie. Ich wartość można jednak dostosować do indywidualnych potrzeb (np. w kolumnie „średnia moc urządzenia” podany jest średni zakresu mocy w nawiasie obok). Jeżeli w zestawieniu nie ma urządzenia, które znajduje się w danym pomieszczeniu, można je dopisać klikając na dole tabelki w przycisk „dodaj urządzenie".

Jeżeli w budynku znajduje się po kilka pomieszczeń tego samego typu np. pięć pokoi, to można je dodać do obliczeń poprzez kliknięcie w przycisk „dodaj następne pomieszczenie”, który rozwija listę typowych pomieszczeń wraz z bazą urządzeń dla nich właściwych. Jeżeli nie ma w spisie takiego pomieszczenia (np. sali gimnastycznej), to należy kliknąć w przycisk „inne”, które zawiera pustą tabelkę, gdzie można wpisać swoje propozycje. Każde pomieszczenie w budynku można nazwać w indywidualny sposób. Należy też pamiętać, że część urządzeń nie działa z pełną mocą przez cały czas. Są to przede wszystkim: lodówka, która pobiera moc w momencie działania sprężarki oraz pralka i zmywarka, które działają z pełną mocą wtedy, gdy działa grzałka wody, z kolei z mniejszą w pozostałych etapach cyklu. W związku z tym, obliczenie rzeczywistej energii zużywanej przez te urządzenia może być nieco trudniejsze. Żeby otrzymany wynik był bliższy rzeczywistości, proszę wpisać czas działania dla tych trzech urządzeń pięciokrotnie niższy niż rzeczywisty dla nowszych, sprawniejszych sprzętów i czterokrotnie niższy dla sprzętów mniej wydajnych. W przypadku, gdy znamy zużycie energii dla naszego urządzenia, chociażby z etykiety energetycznej, można również wpisać je bezpośrednio w polu "SUMA DOBOWA".

Po podsumowaniu kolejnych pomieszczeń można wygenerować plik PDF zawierający zestawienie zbiorcze dla całego budynku lub zestawienie kolejnych pomieszczeń.

Obliczona wartość sumaryczna będzie potrzebna do dalszych wyliczeń szacowania wielkości systemu fotowoltaicznego.
W kolejnych kalkulatorach wyliczona tu wartość pojawia się domyślnie, ale można ją każdorazowo zmienić.
 

 
  KUCHNIA ŁAZIENKA SALON KORYTARZ POKÓJ DZIECKA SYPIALNIA GABINET GARAŻ PRALNIA PIWNICA KOTŁOWNIA STRYCH

Halogen

(20 - 100)


h    min

Wh

Hydrofor

(600 - 1300)


h    min

Wh

Kocioł grzewczy

(100 - 200)


h    min

Wh

LED

(5 - 15)


h    min

Wh

Świetlówka kompaktowa

(7 - 30)


h    min

Wh

Żarówka

(25 - 100)


h    min

Wh

dodaj nowe urządzenie

SUMA

0 Wh